Rusia: NATO dëshiron të tërheqë Ukrainën në aleancë

0
175

Diplomacia vazhdoi edhe gjatë fundjavës përpjekjet për të shmangur një luftë në Evropën Lindore. Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi se trupat amerikane “do të zhvendosen” në vendet e NATO-s të Evropës Lindore “në një kohë të afërt” pasi zyrtarët rusë deklaruan vazhdimisht se nuk do të fillonte një luftë në Ukrainë.

Megjithatë, Moska paralajmëroi se SHBA dhe NATO kanë injoruar kërkesat e saj dhe kanë lënë pak hapësirë ​​për kompromis në krizë, me ministrin e Jashtëm Sergey Lavrov duke akuzuar aleancën ushtarake të Atlantikut të Veriut se po vepron në një mënyrë fyese.htt

Përpjekjet urgjente ndërkombëtare vijnë pasi 100,000 trupa ruse janë grumbulluar pranë kufirit të Ukrainës dhe administrata e Biden shqetësohet se Kremlini do të kryejë një lloj pushtimi brenda javësh.

Ministri i Jashtëm i Rusisë pretendoi dje se NATO dëshiron të tërheqë Ukrainën në aleancë, mes tensioneve të përshkallëzuara për zgjerimin e NATO-s dhe frikës se Rusia po përgatitet të pushtojë Ukrainën.

Në komentet në televizionin shtetëror, Lavrov sfidoi gjithashtu pretendimin e NATO-s për të qenë një strukturë thjesht mbrojtëse.

NATO “tashmë është afruar me Ukrainën. Ata gjithashtu duan ta tërheqin këtë vend atje”, tha Lavrov. “Edhe pse të gjithë e kuptojnë se Ukraina nuk është gati dhe nuk mund të japë asnjë kontribut në forcimin e sigurisë së NATO-s”.

Lavrov gjithashtu nënvizoi pretendimin e Rusisë se zgjerimi i NATO-s është një kërcënim sepse ajo është përfshirë në veprime sulmuese jashtë vendeve anëtare të saj.

“Është e vështirë ta quash atë mbrojtës,” tha Lavrov. “Mos harroni se ata […] pushtuan Libinë, duke shkelur rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe se si u sollën në Afganistan.”

Ukraina ka kërkuar anëtarësim në aleancë prej vitesh, por çdo perspektivë për t’u bashkuar duket e largët, ndërsa vendi përpiqet të gjejë stabilitet politik dhe të sulmojë korrupsionin.

SHBA dhe NATO kanë refuzuar zyrtarisht kërkesat e Rusisë për ndalimin e zgjerimit të NATO-s, megjithëse Uashingtoni përshkroi fushat ku diskutimet janë të mundshme, duke ofruar shpresë se mund të kishte një mënyrë për të shmangur luftën.

Shkruaj nje koment