Rusia paralajmëron ndërprerjen e gazit për vendet e tjera të BE-së

0
176

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka paralajmëruar se klientët e tjerë të Bashkimit Evropian mund të ndërpriten furnizimet me gaz natyror rus nëse refuzojnë të paguajnë në rubla.

Komentet e tij erdhën pas vendimit të Moskës për të ndaluar furnizimet me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë, një lëvizje që liderët evropianë e denoncuan si “shantazh”.

Në një memorandum, gjigandi rus i kontrolluar nga shteti, Gazprom, tha se po ndërpret gazin natyror nga Polonia dhe Bullgaria sepse ata refuzuan të paguanin në rubla ruse, në përputhje me një dekret të lëshuar muajin e kaluar nga Presidenti Putin.

Gazprom tha se nuk kishte marrë asnjë pagesë të tillë që nga fillimi i muajit.

Duke folur për gazetarët, Peskov tha: “Rusia ishte dhe mbetet një furnizues i besueshëm i burimeve të energjisë për konsumatorët e saj dhe mbetet e përkushtuar ndaj detyrimeve të saj kontraktuale”.

Shkruaj nje koment