Shëndetësi/Simptomat e gastritit

0
85

Gjysma e popullsisë së botës po vuan nga gastriti. Këto shifra mbresëlënëse janë të kuptueshme, duke marrë parasysh që shumë njerëz kanë baktere, të cilat mund të shkaktojnë gastrit. Kjo sëmundje nuk është aq e thjeshtë sa mund të duket dhe kërkon trajtim të veçantë. Prandaj, është e rëndësishme të dini se si ta zbuloni sëmundjen dhe t’i njihni simptomat e saj sa më shpejt të jetë e mundur.

Simptomat e gastritit :

 • Dhimbje në pjesën e sipërme të barkut
 • Një ndjenjë kërcëllimi ose djegieje në stomak
 • Përzjerjet dhe të vjellat (mund të jenë me gjak)
 • Humbje e pashpjegueshme e peshës
 • Humbja e oreksit
 • Ngopja e hershme
 • Zbehje dhe marramendje
 • Rrahjet e shpejta të zemrës
 • Gulçim
 • Djersitje e tepruar

Çfarë mund të bëni

Dietë

Nëse vuani nga gastriti është e rëndësishme të ndiqni një dietë dhe ndarjet midis vakteve tuaja nuk mund të jenë shumë të gjata. Erëzat, ushqimet pikante, sode, alkool dhe pirja e duhanit duhet të eliminohen. Ushqimi duhet të jetë i ngrohtë, jo i nxehtë dhe gjithashtu duhet të zbutet ose të piqet në mënyrë që të mos irritojë stomakun. Mos hani gjëra të skuqura ose të tymosura, provoni ushqim të ziera.

Vizitohuni tek një mjek

Edhe nëse keni pasur disa nga simptomat e mësipërme dje, dhe sot ato u zhdukën dhe ju ndjeheni shumë më mirë, ju duhet të shkoni tek mjeku për një vizitë. Ata ju diagnostifikojnë stomakun dhe tregojnë se çfarë problemesh keni.

Me gastrit, shpesh vërehet një shtresë e bardhë-gri ose gri e errët në gjuhë. E gjitha varet nga ashpërsia e sëmundjes. Mund ta kontrolloni me një lugë.

 • Merrni një lugë.
 • Rrëshqisni gjuhën tuaj, duke copëtuar veshjen.
 • Kontrolloni ngjyrën e veshjes.

Shkruaj nje koment