Shkencëtarët në panik: “Diçka” po fluturon drejt Tokës

0
200

Diçka e çuditshme po fluturon drejt nesh. Diçka e vogël dhe e ftohtë dhe jashtëzakonisht e shpejtë. Askush nuk e di se nga vjen apo ku shkon.
Kjo është një kometë ndëryjore – një top i lashtë i akullit, gazit dhe pluhurit, i formuar në rripat e akullt të një ylli të largët, i hedhur nga graviteti në rrugën e saj drejt nesh, shkruan ‘Washington Post’.
Për astronomët, kjo kometë është një paketë e vërtetë e vogël e të dhënave nga hapësira – një pjesë e një vendi të largët që raca njerëzore nuk do ta arrijë kurrë, çelësi i të gjitha botëve që ne nuk mund t’i vëzhgojmë drejtpërdrejt, transmeton KosovaPress.
Ky është vetëm “ndërhyrësi” i dytë ndëryjorë që shkencëtarët kanë parë në Sistemin tonë Diellor. Dhe kjo është kometa e parë e tillë që ata kanë arritur të eksplorojnë mirë. Duke përcjellë lëvizjen dhe duke studiuar përbërjen e kometës, studiuesit kërkojnë të dhëna për vendin nga erdhi dhe hapësirën që ajo fluturoi për të hyrë në sistemin tonë.
Ata kanë gjetur tashmë një molekulë me bazë karboni dhe ndoshta ujë – dy kimikate të njohura në një objekt jashtëtokësor.
Shkencëtarët kanë identifikuar mijëra botë përtej Sistemit tonë Diellor: gjigandë të gaztë dhe sfera të vogla shkëmbore, botë të ndriçuara nga dielli i kuq i errët dhe ato që rrethojnë mbetjet marramendëse të yjeve të shuara.
Ka madje planetë që rrotullojnë një diell me madhësi të verdhë si tonën – megjithëse asgjë e gjetur deri më tani nuk mund të përputhet me atmosferën që ka ajër dhe oqeane si Toka.
Megjithatë, edhe kur shikohen përmes teleskopëve më të fuqishëm, ekzoplanetët janë të dukshëm jo më shumë se një turbullim drite, dhe udhëtimi drejt yllit më të afërt do të zgjaste rreth 40.000 vjet.
Pika në horizont zbulon sekrete
Shansi më i mirë i shkencëtarit për një ekzaminim më të plotë të një Sistemi tjetër Diellor ishte ardhja e një pjese të tyre.
Më 30 gusht, astronomi Genadi Borisov shënoi një pikë të zbehtë në horizont, mezi të njohur në sfondin e shkëlqimit të yjeve, dhe informoi Qendrën për Planet e Vogla për zbulimin e saj.
Brenda disa javësh, shkencëtarët kishin mbledhur të dhëna të mjaftueshme për të llogaritur orbitën e një komete. Por ata nuk gjetën rrugën ovale me të cilën zakonisht kometat lëvizin rreth Diellit. Përkundrazi, orbita ishte hiperbolike – ajo nuk po mbyllej vetvetiu. Objekti gjithashtu udhëtoi me një shpejtësi të jashtëzakonshme prej rreth 145.000 milje në orë, shumë më shpejt se çdo kometë, asteroid apo planet që rrotullohet rreth Diellit tonë.
David Farnochi, një inxhinier i navigacionit në Laboratorin e Propulsionit Jet të NASA-s, ishte ndër të parët që gjeti kometën me origjinë nga një sistem tjetër.
Në Sistemin tonë Diellor, vërehet vetëm një objekt tjetër ndëryjor: një shkëmb në formë cigareje e quajtur “Oumuamua”.
Por Oumuamua tashmë ishte jashtë sistemit kur u zbulua në vitin 2017, dhe ishte aq e dobët sa shkencëtarët nuk mund ta studionin kurrë atë në më shumë se një piksel të dritës. Ata nuk ishin plotësisht të sigurt se çfarë panë – ishte një metal, një asteroid shkëmbor ose një kometë akulli?
Kometa e re, e quajtur 2I / Borisov për nder të astronomit që së pari e vuri re, pritet të jetë në dispozicion të teleskopit deri në vjeshtë të vitit 2020. Sipas qasjes më të afërt të tij, muajin tjetër do të jetë dy herë më larg Tokës se sa Toka që ndodhet larg Diellit.
Megjithëse kjo kometë hyri në Sistemin Diellor nga drejtimi i konstelacionit Cassiopeia, shkencëtarët nuk e dinë ende se nga ka ardhur saktësisht 2I/Borisov, ose sa kohë ajo fluturoi në hapësirën ndëryjore.
Duke pasur parasysh shpejtësinë e saj aktuale, ata janë të bindur se ajo ka udhëtuar për miliona vjet, nëse jo miliarda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here