Shqipëria merr presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Rama dhe Xhaçka nisen drejt Shteteve të Bashkuara

0
137
Albanian Prime Minister Edi Rama speaks during a joint press conference with Serbian President Aleksandar Vucic (unseen) and North Macedonian Prime Minister Zoran Zaev (unseen) after their meeting to discuss easing of customs barriers between their countries in Novi Sad, Serbia, on October 10, 2019. (Photo by OLIVER BUNIC / AFP) (Photo by OLIVER BUNIC/AFP via Getty Images)

Kryeministri Edi Rama së bashku me ministren e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçkën niset sot drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kjo vizitë lidhet me faktin se Shqipëria do të marrë presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 1 qershor, stafetë të cilën do e mbajë për 30 ditë.

Më 11 qershor të vitit të kaluar, vendi ynë u pranua si anëtar i përkohshëm në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Shqipëria u pranua anëtare e OKB në 14 dhjetor 1955 dhe pas 66 vitesh anëtarësie, u votua për herë të parë për të qenë anëtare në Këshillin e Sigurimit.

Ky Këshill përbëhet nga 15 anëtarë, ku SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Rusia dhe Kina janë 5 anëtare të përhershme kurse 10 vendet e tjera anëtare janë me një mandat dy vjeçar.

Shkruaj nje koment