“Si nuse që nuk i vjen dhëndri”, Michel-Ramës: Do e bëjmë dasmën

0
74

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel në fjalimin hyrës në Samitin e Procesit të Berlinit, i ka kujtuar kryeministrit Edi Rama deklaratën e tij se “procesi i zgjerimit ngjan me me nusen që nuk i vjen dhëndri”, teksa i garantoi se “dasma” do të bëhet.

Michel u shpreh se BE kërkon të vijojë me procesin e zgjerimit pasi sipas tij është investim në begatinë e anëtarëve aktualë dhe atyre të ardhshëm.

Zgjerimi është investim në paqen dhe begatinë qoftë të BE dhe anëtarëve tanë të ardhshëm. Kjo mundësi nxit bashkëpunimin tonë me vendet e Ballkanit Perëndimor. Rrugëtimi juaj ka nisur para 20 vitesh, megjithatë ka qenë i ngadaltë, tani e dimë që ka ardhur koha të mbajmë këtë premtim.

Ky afat është hasur me skepticizma në rajonin tuaj sepse keni pritur me një kohë shumë të gjatë. E di që Edi e ka krahasuar me nusen që si vjen kurrë dhëndri në dasmë, por ne do e bëjmë këtë dasmë. Plani ynë është serioz për të ardhmen e BE-së.

Ne ramë dakord se do të jemi gati për zgjerimin e radhës. Mos i lini fantazmat e së kaluarës t’ju pengojnë të ardhmen”, tha Michel.

Shkruaj nje koment