Siria zbulon nje mozaik te rralle

0
91

Autoritetet siriane zbuluan nje mozaik te epokes romake qe daton ne shekullin e IV pas Krishtit dhe konsiderohet si nje nga “me te rrallet” dhe “me te kompletuarit” qe jane gjetur ndonjehere ne vend. Mozaiku 1600-vjecar u gjet ne qytetin Al Rastan te Sirise qendrore. Mozaiku pershkruan nje “skene te rralle” ne te cilen”duken qarte detajet dhe emrat e mbreterve dhe heronjve greke qe moren pjese ne Luften e Trojes”, tha nje drejtor i germimeve dhe studimeve arkeologjike. Mozaiku u zbulua 20 metra i gjate dhe 6 metra i gjere.

Shkruaj nje koment