Të paktën 45 të vdekur nga stuhitë dhe të ftohtit në SHBA

0
43

Të paktën 45 të vdekur nga stuhitë dhe të ftohtit në SHBA

Të paktën 45 persona kanë vdekur në dy javët e fundit pasi stuhitë goditën pjesën më të madhe të SHBA-së me shi, borë, erë dhe temperatura të ftohta, informon The Hill.

Stuhitë i kanë kthyer rrugët në akull dhe njerëzit kanë ngrirë deri në vdekje.

Një emergjen

cë mbarëkombëtare u shpall në Oregon pasi disa qarqe hynë në ditën e gjashtë të kushteve të shiut të ngrirë. Që nga mëngjesi i së premtes, më shumë se 107,000 njerëz në shtet janë pa energji, edhe pasi ekuipazhet bënë përparim pasi stuhia e akullit shkaktoi dëme të mëdha.

Tre persona u goditën nga rrym

a të mërkurën nga një linjë elektrike e rrëzuar në Portland, Ore. Një burrë duke u përpjekur të dilte nga një makinë e parkuar vdiq me një foshnjë në krahë pasi u rrëzua në rrugën e akullt dhe u ul në tela. Foshnja mbijetoi, por e dashura 21-vjeçare e burrit dhe vëllai i saj 15-vjeçar vdiqën kur u përpoqën të ndihmonin, raportoi AP.

Pesë persona në shtetin e Uashingtonit vdiqën nga ekspozimi ndaj të ftohtit, pasi temperaturat e Seattle arritën shumë nën zero.

Të paktën 14 persona kanë vdekur në Tennessee deri më tani, duke përfshirë një shofer kamioni që doli nga rruga, një person që ra nga një çati xhami ndërsa pastronte borën dhe një grua që ngriu për vdekje pasi u gjet në shtëpinë e saj.

Policia po heton vdekjen e një 18-vjeçari në Kansas, pasi trupi i tij u gjet të mërkurën në një kanal pranë vendit ku makina e tij ishte bllokuar në dëborë.