Termeti 4.8 balle zgjon Kreten

Një tërmet me magnitude 4.8 ballë ka goditur ishullin e Kretës në Greqi.

Observatori Kombëtar i Athinës (NOA) raportoi një tërmet me madhësi 4.8 ballë në Greqi pranë Kissamos, Chania, Kretë, vetëm pak minuta më parë. Tërmeti goditi në mëngjes të Shtunën 3 Prill 2021.

Shërbimi i monitorimit identifikoi një raport të dytë nga Qendra Gjermane e Kërkimeve për Gjeoshkencat (GFZ) i cili renditi tërmetin me magnitudë 4.5. Një agjenci e tretë, Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), raportoi të njëjtin tërmet me magnitudë 5.0.

Qytetet afër ishullit ku tërmeti është ndjerë përfshijnë Moni Chrysoskalitissas 81 km nga epiqendra, Gialos 87 km larg, Paleochora 91 km larg, Platanos 93 km larg, dhe Kissamos 99 km larg.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment