‘Tërmeti në Shqipëri ka destabilizuar zonën e rrezikshme’

Greqia nuk po njeh qetësi nga tërmetet.

Pas tërmetit të 26 nëntorit në Shqipëri, Greqia regjistroi një tërmet me magnitudë mbi 6.

Por tashmë portali grek, Newsbomb shkruan se gjërat po qartësohen. Ekspertët thonë se tërmeti në Shqipëria ka krijuar destabilizim në një zonë të rrezikshme në rajon.

Portali thekson se në këtë zonë, ku po ndodhin tërmete të mesme dhe të vegjël, ekziston potenciali për tërmete mbi 7 ballë.

Sizmiologu Gerasimos Papadopoulos tha se “sistemi duket se është destabilizuar për shkak të tërmetit vrastar në Shqipëri”.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment