Tërmeti/Qeveria jep rrogën e muajit nëntor për banorët

0
64

Shqipëria po kalon ditë të vështira që pas tërmetit të së martës, 6.4 ballë, i cili la pas dhjetëra viktima, qindra të plagosur dhe dëme të shumta materiale.

Pas tërmetit shumë shtete kanë ofruar ndihmë për qytetarët e prekur. Po ashtu, pas shpalljes së gjendjen e emergjencës, qeveria ka vendosur që rrogën e muajit nëntor ta jap për banorët e Durrësit dhe Tiranës që u goditën nga tërmeti megjithëse dëmet materiale janë shumëfish nga ajo që do grumbullohet.

Duhet të theksohet që shtete të ndryshme të botës kanë ofruar ndihma për Shqipërinë, ndërsa ndër të parat ka qenë Kosova, e cila solli trupat e saj të kërkim shpëtimit pak orë pas tërmetit.

Shkruaj nje koment