Thatesira e madhe ne Kenia,2.5 mln kafshe ngrodhen ne nje vit. Nuk ka rene shi per 3 vjet

0
95

Thatesira e madhe qe ka perfshire Kenian ka bere qe vendi te mbushet me kufoma te tera kafshesh. Elefantet,zebrat,bletet e egra,gjirafat,bagetite dhe buallet jane hedhur neper fushat e vendit te Afrikes Lindore dhe kufomat vazhdojne te grumbullohen gjithnje e me shume. Disa pjese te vendit nuk kane pare nje pike shiu ne 3 vjet dhe nje nga thatesirat me te keqija ne historine e tij ka pasur ndikim shkaterrues ne jeten e tij te eger,me rreth 2.5 milione bageti te ngordhura vetem kete vit. Fotografi Charlie Hamilton James vizitoi parqet kombetare Amboseli dhe Tsvao ku kapi realitetin brutal te krizes,i cili eshte me i keqi qe populli Maasai mund te kujtoje ndonjehere. Imazhet mahnitese,por tragjike te kafsheve te bukura te kthyera ne trupa te pajete tregojne shkallen e problemit,me fermeret te detyruar te shesin token e tyre dhe miliona te tjere qe perballen me urine.

Shkruaj nje koment