Ukraina: Qindra ushtarë rusë janë vrarë nga sulmi me raketa

0
101

 

Ukraina pretendon se ka vrarë rreth 400 ushtarë rusë në një sulm me raketa në rajonin e pushtuar të Donetskut.

Raketa kishte si synim një ndërtesë në qytetin Makiivka, ku mendohej se ishin vendosur forcat ruse.

Shifra nuk është verifikuar ende. Autoritetet pro-ruse pranuan viktimat, por nuk konfirmuan shifrat e raportuara.

“Ka pasur të vdekur dhe të plagosur, numri i saktë ende nuk dihet”, tha Daniil Bezsonov, një zyrtar i lartë i mbështetur nga Rusia në pjesët e pushtuara të Donetsk.

Administrata e vendosur nga Rusia tha se të paktën 25 raketa u hodhën në rajon gjatë natës në natën e Vitit të Ri.

Shkruaj nje koment