Une do te protestoj ne Elbasan!

0
208
15239217_1447344608627599_1408024724_n
Nga Aulon Kalaja.
Perse do te mar pjese ne protesten e se shtunes, date 3 dhjetor, ora 11:00, perpara Prefektures, ne Elbasan kunder djegies se plehrave dhe kunder ndotjes! Ne Elbasan po digjen plehrat m’u ne zemer te zonave te banuara. Inceneratori i Elbasanit i perket nje teknologjie qe ka dale nga moda, eshte i rrezikshem dhe ne Europe po shitet per skrap. Eshte njesoj si fabrikat qe dalin jashte standarteve te Bashkimit Europian dhe i sjellin ne Shqiperi, sepse ne nuk jemi vend anetar i BE, (rasti i fabrikave te cimentos). Po edhe ne njerez jemi, apo jo?! Disa lloj plehrash qe po digjen ne Elbasan, duan nje temperetature 4000 grade, nderkohe qe inceneratori i Elbasanit djeg nga 900-1700 grade. Ne Europen Perendimore kjo teknologji eshte zevendesuar me djegien “plazma”, nga 6000-7000 grade, nderkohe ne Elbasan situata do dale jashte kontrollit. Pasojat do te jene katastrofale. Mbetja qe do te krijohet nga djegia e plehrave eshte fort e rrezikshme, saqe nuk mer fund as me vdekjen dhe dekompozimin e kufomes se njeriut. Kjo mbetje-virus e gjen vendin me te pershtatshem tek organet riprodhuese. Ju e keni degjuar qe mosha e te prekurve nga kanceri ne Shqiperi eshte ulur deri ne 15-vjec. E tmerrshme apo jo? Dhe me keto fjale nuk dua te prek politikanet qe e trajtojne vendin tone si nje pike kufitare, pra jetojne ketu vetem per nje ose dy mandate, sepse familjet e tyre jetojne ne zona me ajer te paster jashte shtetit, femijet e tyre shkollohen ne perendim, ndersa neve duan te na e marin shpirtin me plehra. A nuk eshte kjo nje lloj vrasje me paramendim dhe nje eksod i koheve moderne, per nje plan ogurzi te shpopullimit te Shqiperise?! E ketu nuk behet fjale qe Elbasani do kthehet ne nje “Metalurgjik” te dyte, eshte me keq akoma. Ne kete zone jo pak here kane lindur njerez me probleme gjenetike, te jeni te bindur qe do te shtohen edhe me shume. Nuk mund te ndertosh nje vend-djegie per plehrat ne nje toke me zhavorr dhe aq me teper afer lumenjve, sepse ne rast te nje fryrje te lumit ose permbytje a vershim, pasojat do te ishin katastrofale. Zakonisht jashte shtetit, keto vende ndertohen pertej maleve, ne zona te pabanuara dhe me teknologji te kontrolluar dhe brenda standarteve. Ketu nuk behet fjale me per gjene e gjalle qe do kthehet ne gje te ngordhur, apo per token pjellore qe do ktehet ne toke te djegur, ketu behet fjale per jeten e elbasanllinjve dhe rajonit perrreth, per jeten e shqiptareve, jeten tone, jeten qe ia kemi detyrim brezave te ardhshem. I bej thirrje qe cdo qytetari shqiptar qe ka zgjedhur te jetoje, te ndertoje familje dhe te behet, baba, nene, xhaxha, daje, halle, teze, gjysh, gjyshe, stergjysh dhe stergjyshe ketu, te mare pjese ne kete proteste. Hiqeni nga mendja filozofine “larg bythes time”, sepse vertete inceneratori eshte ne Elbasan, por do ndertohen dhe tre te tjere dhe Elbasani eshte kerthiza e Shqiperise dhe rreziku qe sot i kanoset Elbasanit, do te shperndahet me ane te ererave kudo ku ka shqiptare!
Te Bashkuar Kunder Plehrave

Shkruaj nje koment