Ushqimet që pastrojnë yndyrën në gjak

0
106

Hani pa u shtuar sheqer dhe organizmit tuaj do t’u bëjnë mirë. Në ditë mjafton të hani një deri në dy lugë të vogël fara chia, ndërkaq nga ajo lugë të vogël do të përfitoni deri në tri herë më shumë hekur sesa nga spinaqi. Më parë duhet t’i hidhni pak në ujë, meqë nuk kanë aromë mund t’u shtohet pothuajse të gjitha gjellëve, supës, perimeve, vezëve, pijeve.
Farat e chias janë përplot me omega-3 të thartirave yndyrore, të cilat ndihmojnë në rregullimin e kolesterinës së mirë dhe të kolesterinës së keqe në gjak, pra ndihmojnë ne shëndetin e zemrës.
Pasi eliminoni nga organizmi të të gjithë “armiqtë” e njohur si sheqeri, produkteve të mishit dhe produkteve të tjera, në ushqim shtoni farat e tërshërës. Konsumoni ashtu siç janë, pa shtesa të ëmbla.
Kokrrat e tërshërës pastrojnë zorrët nga yndyrat, sepse fibrat e tërshërës të njohura si beta-glukan, pothuajse yndyrat i thithin, më pas kolesterina as që hyn në gjak dhe në qarkullim të gjakut.
Një filxhan kokrra tërshëre do t’i plotësojë nevojat ditore për beta-glukan, mirëpo fibra të tilla ka edhe në elb dhe në alga.
Në ushqim kohë pas kohe përdorni edhe avokado, e cila, përvecse ul kolesterinën LDL, mbron edhe arteriet.

Shkruaj nje koment