V si e Verteta, apo V si Vettingu!!

0
300

Lindja.. aty ku ende nuk kishte perenduar e shkuara ..dhe Perendimi … aty ku kishte lindur e ardhmja .. !

Nga Florian Hysi

Furia e trokut te pyetjeve, dhe pergjigjeve plot pikepyetje ,ne portat prejt qemeri dhe ne dyert e xhamta si ne lindje dhe perendim sapo kishte trokitur!!

Keto te trokitura ne portat e lindjes dhe ne dyert e perendimit ,  sa here I befnin per te trokitur , krijonin dhe linin gjithmone nje shenje,  ne formen e germes V !

Peshperimat te cilat tashme ishin mbeshtjelle me eren e cila po I conte kudo per te thene po kudo  , se damkosjet  me  germen V  se portes se lindjes dhe deres se perendimit , ngjasonin dhe ishin te iniciuara  prej nje filmi perendimor ku pushteti I se drejtes po tundte nga guret e themelit pushtetin e se padrejtes , nje  film perendimor  i cili kishte patur jehone te madhe dhe ne lindje dhe pertej saj dhe qe quhej V for Vendetta !

Mirepo ne lindje germen V , lindoret me gjuhen e tyre,  e therrisnin  e Verteta !!

Ndersa ne perendim , me gjuhen e tyre perendimoret germen V , e quanin  Vettingu !!

V si e Verteta , apo V si Vettingu !!!

Do te doja ta filloja ashtu sic eshte tradita ,sic fillojne te gjitha gojedhenat dhe ndodhite, me na ishte njehere , por ndryshe nga tradicionalja me duhet qe ta filloj me na eshte njehere !!

Ashtu si ishte ,serish po ashtu eshte : Lindja dhe Perendimi qendronin te palevizura perballe njera-tjetres , jo te palevizura ne kontekstin ideologjik sepse jo pak here dhe ne kohe te ndryshme , ishin shfaqur si ne Lindje, dashurite per konspiracione perendimore ,po ashtu dhe ne Perendim ishin shfaqur deshirat per konspiracione lindore ! Por qendronin te palevizura perballe njera –tjetres , te vendosura qysh prej qemotit ne truallin e tyre historik , ashtu sic kishin lindur dhe ndoshta s do te perendonin kurre ne themelet e tyre prej pozicioneve kokeforta gjeografike qe kishin zene prej qindra kohesh dhe motesh !

Qendronin hijerenda dhe te peshendryshme perballe njera-tjetres , te peshendryshme sepse ne kohe te ndryshme here kishte peshuar njera me shume dhe here kishte peshuar tjetra , por shumatorja e peshes se seciles nder vite nuk I jepte asnjeres prej tyre ndopak avantazh perballe njera –tjetres dhe ishin pak a shume njesoj te dyja prej peshes qe kishin zene ne peshoren e historise !

E thene thjesht ishin te dyja ndryshueshmerisht njesoj!!

Fatmiresisht , shume gjera kishin ndryshuar tek te dyja qysh prej kohes qe kishin lindur , por fatkeqesisht kishte edhe pakez gjera qe nuk kishin perenduar ende dhe ishin po aty , ashtu sic kishin lindur , njeri prej tyre ne lindje dhe tjetri ne perendim!!

Ata ishin Kadi Aliu dhe Germaz Gelbazi!

Kadi Aliu jetonte ne Lindje dhe Germaz Gelbazi ne Perendim!

Por fakti qe kufinjte mes lindjes dhe perendimit egzistonin tashme vetem ne mentalitete dhe ne kalendat prapanike , kishte bere qe kushdo prej tyre te ngrinte kultin e tij si ne lindje dhe ne perendim ! Nisur nga ky realitet , kadi alinjte dhe germaz gelbazet ishin prezent si ne Lindje ashtu dhe ne Perendim ,pavarsisht se Kadi Aliu mbreteronte ne Lindje dhe Germaz Gelbazi ne Perendim .Dishepujt e te dyve ishin kudo ,pasi kishte trokitur periudha e globalizimit ndaj dhe kjo histori nuk fillon me na ishte nje here , por me na eshte nje here edhe pse ishte sic eshte!!

Te rrethuar prej nje lumi mekatesh , prej hipokrizise , makuterise , hajduterise , pabesise , prepotences , intriges, mashtrimit, katranit, katilit, genjeshtres dhe mosmirenjohjes , Kadi Aliu dhe Germaz Gelbazi kishin arritur te dy pothuajse mjaftueshem, te ngrinin fronin e tyre njeri ne Lindje dhe tjetri ne Perendim!

Ali Kadiu, me falni se e ngaterrova, Kadi Aliu pra, vezullonte prej pushtetit te pamerituar,  perfitimeve nepermjet hajduterise , pabesise ,pabarazise , intriges, pangopesise, mashtrimit ,zhvatesit  dhe shfrytezimit te me dobetve, te me te mencurve, te me te mireve dhe te me punetoreve!

Ne lindje Kadi Aliu pasi kishte marre fillimisht dhe ishte betuar ne fjalen e burrit , si burri burrit, pasi kishte marre beset e dhena ,deshirat e thena dhe endrrat e pathena dhe te thena , te te gjithe njerezve te Lindjes , me pas I kishte burgosur te gjitha keto duke grisur cdo fjale te thene , kishte prere cdo bese te dhene , kishte plagosur cdo deshire te thene , kishte vrare cdo enderr te pathene , jo jo nuk ishte vetem nje enderr , ato ishin shume , shume endrra , por Kadi Aliu I kishte kthyer ato ne ankthe dhe makthe !

Ndryshe nga Kadi Aliu , pasi vete Lindja dhe oborri I saj kishte ne filozofine e vet , kultin e sundimtarit , te te gjithepushtetshmit dhe te valiut te perjetshem ,rrethana keto qe kishin ndihmuar ne lartesimin e fronit te Kadi Aliut , Germaz Gelbazi ishte ngjitur ne krye te fronit te perendimit me forma te tjera !

Perendimi ndryshe nga Lindja nuk ishte I orientuar drejt shoqerive dhe vendimarrjeve te mbyllura , por drejt shoqerive dhe vendimarrjeve te hapura , nuk ishte I orientuar Drejt sundimtarit, sulltanit dhe sulltanatit , por Drejt liderit, ekipit dhe gjitheperfshirjes!

Pra ndryshe prej ideologjise lindore te te gjithepushtetshmit , dhe pushtetit absolut , meqe ne perendim kishte lindur e ardhmja dhe ne lindje ende nuk kishte perenduar e shkuara , ne perendim kishte zene vend dhe hedhur rrenje shperndarja e pushteteve te cilat prej shumellojshmerise se tyre ne ngjyrat dhe ne gjuhen e tyre perendimoret e quanin demokraci!

Dhe Germaz Gelbazi kishte perfituar prej dobesise se demokracise , pasi dhe demokracia kishte problemet e saj me shendetin dhe kishte mjaft pika te dobeta , madje jo pika por brima te tera edhe pse ishte e rrethuar dhe e mbrojtur prej shume pushteteve !

Pra Germaz Gelbazi kishte shfrytezuar shendetin jo fort te shendetshem te demokracise per te lartesuar dhe ai fronin e tij ne Perendim !

Germaz Gelbazi ndryshe nga Kadi Aliu , duke shfrytezuar mundesite qe te ofronte demokracia, ishte ngjizur prej lajkave, prej ndyresise, prej tradhetise ,prej skuthit ,prej genjeshtres , prej manipulimit te se vertetes, prej thashethemit, prej thikes pas shpine, prej servilizmit, ishte ngjizur prej te peshtirit dhe te lepirit te te peshtirit , te pabesit dhe ai si Kadi Aliu , zhvatesit si Ali Kadiu dhe  te mosmirenjohesit dhe ai po si Kadi Aliu !

Edhe pse ishin shume te ndryshem, ngaqe pak a shume ngjasonin shume, te krijohej pershtypja sikur ishin njesoj qe te dy !!!

Germaz Gelbazi lepinte cfaredolloj pushteti qe vinte dhe nderrohej ne perendim , madje jo vetem , tirrte te paverteta dhe ia servirte si te verteta te gjitha llojeve te pushteteve ,thurrte thashetheme si Penelopa pelhuren e saj , qe ato thashemet qe ai thurrte mos te mbaronin kurre , tradhetonte cilindo pushtet kur shikonte qe ne vendin e tij po behej gati te vinte pushteti I rradhes, I ngulte thiken pas shpine dhe jo perballe kujtdo qe I dilte perballe dhe jo pas shpine per tia cjerre masken e tij te neveritshme si te nje qelbesi!

Ky ishte Gelbaz Germazi, oh dreq me falni se u ngaterrova serish, pra ky ishte Germaz Gelbazi qe lepinte cfaredolloj te peshtyre qe cdo pushtet ne demokraci leshonte drejt tij dhe peshtynte cilindo pushtet ne ikje , pasi e kishte lepire deri sa ai ishte!

Por kjo nuk I bente pershtypje Germaz Gelbazit ! Sepse ai keshtu jetonte dhe merrte fryme , te lepinte kedo pushtet qe vinte dhe me pas te peshtynte kedo prej tyre kur pushteteve u vinte ora per tu larguar dhe per tu nderruar me pushtetin e rradhes! Ky ishte Germazi te te dilte gjithmone pas shpine dhe asnjehere perballe, ky ishte Gelbazi qe mbillte vec lajken, intrigen, tinzarine dhe thashethemin !

Pra Germaz Gelbazi I teri skuth nga koka te kembet , I pabese nga kembet te koka , intrigberes dhe mosmirenjohes ne cdo pore te lekures se tij si ajo e nje gjarpri qe I nderron ato dhe tinzar e helmes ne cdo qelize te tij kishte arritur te lartesonte fronin e tij ne perendim duke lepire dhe peshtire , duke peshtire dhe lepire cdo te peshtyre te kujtdo pushteti qe leshonte te peshtyra drejt Germaz Gelbazit !

Ne kete forme Germazi I kishte mbijetuar te gjitha pushteteve qe kishin ikur , atyre qe ishin dhe ndoshta dhe te atyre qe do te vinin , madje Gelbazi kishte arritur deri aty sa nese doje te zgjidhje dicka , tashme kete te drejte nuk e kishin me shumllojshmerite e pushteteve ne demokraci , pasi tashme pushteti I vertete i pamerituar dhe I turpshem ishte Germaz Gelbazi dhe jo ato qe duhet te ishin edhe pse ishin !

Dhe tashme te gjitha pushtetet ishin te izoluara perpara tij dhe prej tij,.. Germaz Gelbazit !!

Dikur Dikushi kishte thene dikur : “Nese do te rrezosh fronin e pamerituar te dikujt, me perpara duhet te rrezosh fronin e turpshem qe ai ka ngritur brenda vetes tuaj ” !!

Nderkohe …..

Furia e trokut te pyetjeve, pikepyetjeve dhe pergjigjeve ,ne portat prejt qemeri dhe ne dyert e xhamta si ne lindje dhe perendim sapo kishte trokitur !!

Keto te trokitura ne portat e lindjes dhe ne dyert e perendimit  sa here trokitsnin  krijonin dhe linin gjithmone nje shenje ne formen e germes V !

Peshperimat thonin kudo , se damkosja me  germen V e portes se lindjes dhe deres se perendimit , ngjasonin dhe ishin te iniciuara  prej nje filmi perendimor ku pushteti I se drejtes po tundte nga guret e themelit pushtetin e se padrejtes , film I cili kishte patur jehone te madhe dhe ne lindje dhe pertej saj dhe quhej V for Vendetta !

Mirepo ne lindje germen V , lindoret me gjuhen e tyre,  e therrisnin  e Verteta !!

Ndersa ne perendim , me gjuhen e tyre perendimoret germen V , e quanin  Vettingu !!

Akoma me Kadi Aliun ? ! , – pyesnin veten , njeri tjetrin dhe te gjithe te tjeret lindoret e Lindjes !

Stergjyshi tim pyesnin lindoret , e mban mend Kadiun  zhvates , qysh ne kohen e tij qe u be Kadi Ali dhe tashme edhe une qe jam sternipi i tij shoh serish Aliun qe vazhdon te jete po serish Ali Kadi dhe mos valle edhe nipi I sternipit tim, – pyeste trishtem sternipi I stergjyshit, – edhe ai , serish do te shohe Kadi Aliun dhe ai?! , – vazhdonin pikepyetjet e  pyetjeve te lindoreve !!!

Akoma me Kadi Aliun?! ,- gjemonin pyetjet njesoj si gjemimi I shirave te rrebesheve dhe shtrengatave!!!

Nderkohe ne perendim sa here lindte dita dhe perendonte ajo , perendimoret pyesnin heshturazi kedo , – Germaz Gelbazi e ardhmja ?!

Jeni ne vete ,- ishte pergjigjia plot percmim, qe ata merrnin sa here pyesnin ne gjithe perendimin !!

Madje kur pyetja perseritej perdite , nje dite , madje ishte mesdite , u degjua te thuhej , por kete here jo heshturazi , por me ze te larte , pasi te gjithe i kishin ngritur volumin heshtjes !!!! …. Sa u be pinoku , druri i shtrembert i Baba Carlos njeri dhe njerezor , aq do behet edhe Germaz Gelbazi e ardhmja !

Ndoshta e krahasuan me Pinokun jo nga vesi i hajduterise qe Germazi kishte , por  ndoshta dhe nga vesi i genjeshtrave qe noku kishte ,ndoshta dhe nga e drunjta e tij jo humane dhe aspak njerezore !!!

Ndoshta nje dite dhe Germaz Gelbazi do ta therriste dhe do ta gjente ndergjegjegjien e tij , ashtu si Pinoku qe e gjeti edhe pse qe i drunjte , bulkthin e tij te ndergjegjies , ndoshta dhe Germazi do e gjente bulkthin e tij !

Por ishte vone !!

Ishte shume vone dhe shume e veshtire per Gelbazin , pasi skuthi brenda tij nuk mund ti bente vend bulkthit , ishte njesoj si te mendoje ylberin te veshur me te zeza !!!

– Po kush mund te jete e ardhmja kush ?!!! ,- pyesnin ethshem perendimoret , – ku eshte ajo , vijonin te pyesnin , – ku eshte , pasi ne perendimi ndaj u krijuam, per te lindur te ardhmen , – pyesnin parreshtur perendimoret !

– E verteta dhe e drejta, vetem e drejta dhe e verteta mund te jete dhe do te jete e ardhmja dhe do te jete e ardhmja – u degjuan te trokiturat  , qe i ngjasonin  paqtesise dhe pastertise se debores kur zinte e binte si purtek , per te zbardhur te zezat … !!!!

Kush eshte , kush po troket  ?! ,-  pyeste plot ankth Kadiu , I cili  sapo hapte porten e pushtetit te tij rrjepes , per te pare se kush ishte ,  perhere shihte te gdhendur ne porten e qemerte te  tij vetem germen V !

Po ashtu dhe Germazi pyeste plot makth , se kush po troksite ne deren e tij sa here degjonte te trokiturat dhe po sa here shihte per te pare se kush po I trokiste, gjithmone shihte te stampuar dhe ai germen V aty ne deren e xhamte te tij !!

Shkruaj nje koment