Vala e dyte e covid19 rrezikon ekonomine e BE

0
149

Virusi i famshem covid qe po rrezikon mjaft jete njerezish rrezikon rimekembjen e ekonomise raportoi Komisioni Europian ne Bruksel.

 Paolo Gentiloni Komisioneri i Ekonomise ne BE ben me dije se vala e dyte e covidit po rrezikon ekonomine. Ne vazhdim te kesaj situate parashikohet nje renie e 27 vendeve anetare te BE me rreth 7,4%. Arsye kryesore qendron ngadalesimi i rritjes ekonomike dhe kemi nje rritje te forte te borxheve. Per shkak te kostove mjaft te ulta te normave te interesit tregjet financiare nuk kane reaguar deri tani ndaj borxheve te larta te shteteve te BE.

Gjermania do kete nje renie me 5,6%, Spanja 12,4%, Italia 9,9%, Franca 9,4%.

Shkruaj nje koment