Vazhdojnë reshjet e shiut

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit – IGJEUM, territori shqiptar do të jetë me vranësira të dendura dhe shira. Madje në zonat e thella malore veriore dhe lindore pritet të ketë reshje dëbore.

Temperaturat e ajrit do të ulen ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke regjistruar vlerën termike minimale në qytetin e Pukës me -3°C.

Ndërsa vlera maksimale do të shënohet në qytetin e Sarandes me 16°C.

Kushtet e motit në orët e pasdites dhe në vijim do të përmirësohen gradualisht. 

RESHJET

E hënë, dt.23, priten reshje intensive në pjesën më të madhe të qarqeve të vendit. Ndërsa në katër qarqe priten reshje mesatare por lokalisht intensive Reshjet do të shoqërohen me shtrëngata në të gjithë vendin. Intensiteti i reshjeve do të vijë duke u ulur ditën e nesërme.

PARASHIKIM PËR PËRMBYTJE

Sipas llogaritjeve të IGJEUM, priten reshje intensive, pothuajse në të gjithë territorin. Nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM, këto reshje do të sjellin rritje të prurjeve në lumenjtë e mëdhenj dhe të mesëm Ishëm, Erzen, Shkumbin, Seman dhe Vjosë. Lumenjtë dhe përrenjë e vegjël mund të shfaqin probleme me përmbytje lokale ose përmbytje urbane në varësi të gjendjes së kanalizimeve në disa nga qytetet kryesore (Tiranë, Elbasan, Lezhë, Durrës, Korçë, Vlorë, Fier dhe Gjirokastër).

E hënë, dt.23 prurjet do të vazhdojnë të jenë të larta por me tendencë ulje pas mesditës.

TEMPERATURAT

E hënë, dt.23 temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 10 / 14 °C,

në vendet e ulëta: 10 / 13 °C,

në vendet malore: 3 / 8 °C

ERA

E hënë, dt.23 era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare, ndërsa në bregdet deri shumë e fortë.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment