Vdekja misterioze e presidentit tё UAE Khalif Bin Zayed,vёllait tё sheikut tё aeroportit tё kukёsit,hedh dyshimet pёr vrasje tё qёllimshme

0
322

Sheikh Khalifa Bin Zayed Al Nahyan , sundimtar i emiratit të Abu Dhabit dhe  vёllai I sheikut tё aeroportit tё kukёsit gjen vdekjen e papritur ,pa asnjё informacin nga mjekёt.

Sheikh Mohammed bin Rashid al-Maktoum, sundimtari i Dubait dhe zëvendëspresidenti dhe kryeministri do të ketë funksionet si president derisa këshilli federal që grupon sundimtarët e shtatë emiratet të mblidhet brenda 30 ditëve për të zgjedhur një president të ri.

Khalifa,  lindur në  1948, ishte parë rrallë në publik që nga një goditje në tru në vitin 2014 dhe gjysmëvëllai i tij Princi i Kurorës në Abu Dhabi, Mohammed bin Zayed, i njohur si MbZ, ka qenë sundimtari de fakto i Emirateve të Bashkuara Arabe aleate të SHBA-së, nga prej i cili ka marrë emrin edhe aeroporti i Kukësit i inauguruar nga Edi Rama.

“Emiratet e Bashkuara Arabe kanë humbur birin e tyre të drejtë dhe udhëheqësin e ‘fazës së fuqizimit’ dhe kujdestarin e udhëtimit të saj të bekuar,” tha MbZ në Twitter, duke lavdëruar mençurinë dhe bujarinë e Khalifa.

Emiratet e Bashkuara Arabe do të respektojnë një periudhë   zie 40-ditore me flamuj të valëvitur në gjysmështizë që nga e premtja dhe do të pezullojnë punën në të gjitha entitetet e sektorit publik dhe privat për tre ditë, raporton Reuters. Khalifa erdhi në pushtet në vitin 2004.

Shkruaj nje koment