Zbardhet rekursi i SPAK, kërkohet dënimi i Saimir Tahirit për trafik droge

0
212

Me rekursin e bërë në Gjykatën e Lartë, SPAK kërkon që ish-ministri i Brendshëm të dënohet për trafik droge në kuadër të grupit të strukturuar kriminal.

Në kërkesë thuhet se “provohet se të pandehurit në procedim të lidhur Moisi Habilaj, Florian Habilaj, Sabadudin Celaj, etj., kanë pasur mbështetjen dhe përkrahjen e vazhdushme nga punonjës të policisë së shtetit duke u krijuar atyre lehtësirat dhe kushtet e nevojshme, duke ju hequr pengesat në kryetarin e aktivitetit kriminal të trafikimit të lëndëve narkotike, fakt i provuar në episode e dokumentuara të trafikimit të lëndëve narkotike nga Shqipëria në Itali”.

SPAK kundërshton dënimin e GJKKO për Tahirin që u shpalll fajtor për “shpërdorim detyre” dhe me gjykim të shkurutar do vuajë 3 vite e 4 muaj burg.

Shkruaj nje koment