Zgjedhje të parakoheshme, pjesa thelbësore e zgjidhjes..

0
131

Nga Basir Collaku

Dosja “Habilaj”, dosja “Xhafa” (Agronit vellait te ministrit te brendshem) jane dy ngjarje te renda kriminale, te cilat nuk mund t’i zgjidhe vetem drejtesia. Qindra milione euro kane blere zgjedhjet dhe pergjimet “Habilaj” bere nga drejtesia italiane sollen prova te frikshme. Tashme nuk ka iluzione, se paku per njerezit serioze. Rreth 20 milione euro thonin kusherinjte, i kish bere Tahiri, shefi politik i Tiranes, ku u prodhuan 18 deputete, te cilet tashme jane vullnet i deformuar. Rama ne kete situata me Tahirin, fshihet pas gishtit. Sepse ai eshte regjisor i drogezimit te Shqiperise. Tahiri u kap me presh neper duar, por automatin e radareve e kishte pergjegjesin ish ministria Kodheli, e cila eshte strukur ne hijen e heshtjes, duke pritur dallgen e rradhes. Organizatat kriminale jane jashte kontrollit dhe qeveria ka kapitulluar. Parlamenti eshte prodhim i gjelberimit te hashashit ndaj duhet ribere. Duhen zgjedhje te parakoheshme per te rifituar nje legjislativ te pakapur te mazhorances se sotme. Ndaj Basha duhet te ushtroje presion te panderprere duke mbledhur gjithe energjine opozitare dhe te mundesoje rrezimin e qeverisjes dhe zgjedhje te parakohshme. Kjo eshte zgjidhje qe do te beje te mundur funksionimin e drejtesise. Ne te kundert paraja e piste do te munde dhe nenshtroje sistemin perfundimisht. Nderkombetaret duhet te braktisin aksioneret e droges, Ramen, Xhafen, Tahirin, dhe te mbeshtesin zgjedhjet e reja, per te provuar se gabimet qe edhe ata vete kane bere, eshte koha per ti ndrequr.

Shkruaj nje koment