Zjarr ne Votuca

Nje vater masive zjarri eshte aktivizuar pak minuta me pare ku nje siperfaqe e konsiderueshme toke eshte djegur ne kahun e poshtem te rruges ne vendin e quajtur Votuca , poshte fshatit Picar ne Gjirokaster . Zjarri eshte favorizuar dhe nga era e forte duke u perhapur me shpejtesi . Menjehere ne vendngjarje kane shkuar forcat zjarrfikse me ne krye kreun e kesaj drejtorie Pellumb Shalari , drejtorin e pyjores Adriatik Onjea si dhe forca policie. Dyshohet se zjarri eshte i qellimshem i ndezur nga barinj te zones. Rastet e zjarreve kane qene te shpeshta gjate diteve te fundit kryesisht ne zonat rurale ne qarkun e Gjirokastres. Rikujtojme se zjarret masive te muajit gusht shkaktuan 2 viktima dhe qindra hektare toke dem .

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment